Середа, 23 Квітень 2014
Транслятор
Ukrainian English Russian
Пошук

Податок на прибуток у 2013 році: новий порядок сплати та подання звітності

Починаючи зі звітних періодів 2013 р., унаслідок змін, унесенихЗаконом № 5083 до ПКУ, кардинально змінюється порядок подання звітності з податку на прибуток і сплати цього податку.

Новації, у першу чергу, стосуються авансової сплати податку на прибуток і звітування раз на рік (доповнення до п. 57.1, п. 2 підрозділу 4 р. ХХ ПКУ). На жаль, однозначності тут бракує.

Однак найцікавішим є питання: чи усім платникам податку (незалежно від розміру доходу за 2012 рік) доведеться сплатити авансом податок у січні—лютому 2013 року, чи лише тим, у кого дохід становить понад 10 млн грн?

Про авансову сплату та звітування у 2013 році і йтиметься далі

Загальні особливості подання звіту і сплати

За загальним правилом:

1) платники подату на прибуток звітують раз на рік (п. 57.1 ПКУ), подаючи разом із річною податковою декларацією річну фінансову звітність (п. 46.2 ПКУ). Та, звісно, не всі насолоджуватимуться річним звітуванням — з цього правила свої винятки (про які згадаємо далі в таблиці).

Варто зазначити, що в п. 57.1 ПКУ чітко вказано, що раз на рік звітувати мають платники з доходом за попередній звітний рік понад 10 млн грн та новостворені. Стосовно тих, хто за попередній звітний рік має не більше 10 млн грн, сказано: «сплачують податок на прибуток на підставі податкової декларації, яку подають до органів державної податкової служби за звітний (податковий) рік і не сплачують авансових внесків» (абз. 6 п. 57.1 ПКУ);

2) податок на прибуток сплачують щомісяця у вигляді авансових внесків з наступним перерахунком за наслідками річної декларації або ж сплачують раз на рік за наслідками річної декларації. Та вибір, звісно ж, не за платником — порядок сплати визначатимуть результати його діяльності: отриманий дохід та наявність прибутку чи збитку. Може бути й так, що доведеться платити щоквартально.

Конкретний порядок звітування і сплати податку на прибуток залежить від «категорії» платника (див. таблицю).

Порядок звітування і сплати податку на прибуток різними категоріями платників

Авансові внески, починаючи з березня 2013 року

Ці авансові внески сплачують тільки так звані «великі» платники (див. ряд. 5 таблиці 1), у яких річний дохід, що враховують під час визначення об’єкта оподаткування, перевищує 10 млн грн.

Як розрахувати суму такого авансового внеску

Місячний внесок визначається в розмірі не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку за попередній звітний (податковий) рік.

Сума податку до сплати визначається в рядку 14 декларації. Поділена на 12.

Приклад

Сума податку на прибуток річної декларації становить 24000 грн.

Тоді сума місячного внеску — не менше 2000 грн (24000 : 12).

«Не менше» — тобто, може бути й більше. Таким чином, платник може визначити навіть більшу суму авансового внеску, аби тільки не меншу.

Декларування авансового внеску

Платник повинен подати розрахунок щомісячного авансового внеску у складі річної податкової декларації.

Згідно з п. 57.1 ПКУ, визначена в розрахунку сума авансових внесків уважається узгодженою сумою грошових зобов’язань.

Це означає, що за несплату чи несвоєчасну сплату визначених у розрахунку авансових внесків передбачена сплата штрафу (ст. 126 ПКУ):

·         у разі затримки до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми авансового внеску, — у розмірі 10% погашеної суми податкового боргу;

·         у разі більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми авансового внеску, — у розмірі 20% погашеної суми податкового боргу.

Окрім цього, додається пеня згідно з пп. 129.1.1, пп. 129.3.1, п. 129.4 ПКУ.

Строк сплати

У порядку й у строки, установлені для місячного податкового періоду, без подання податкової декларації.

З урахуванням п. 57.1 та пп. 49.18.1 ПКУ авансовий внесок слід сплатити протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Причому якщо останній день сплати припадає на вихідний чи святковий день, авансовий внесок потрібно буде сплатити не пізніше попереднього перед цим робочого дня. Адже ПКУ не передбачено перенесення строку сплати на наступний після вихідного чи святкового робочий день.

Протягом якого періоду сплачувати місячні авансові внески?

У п. 57.1 ПКУ зазначено, що 12-місячний період для сплати авансових внесків визначається, починаючи з місяця, наступного за місяцем, у якому визначено граничний строк подачі річної податкової декларації за попередній звітний (податковий) рік, до місяця подання податкової декларації за поточний звітний (податковий) рік.

Податкова декларація з податку на прибуток подається протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (пп. 49.18.2, п. 49.19, п. 152.9 ПКУ). Тобто річна декларація подається у лютому. Наступний місяць після лютого — березень.

Отже, авансові внески сплачуються за період з березня, наступного за звітним роком, по лютий наступного року.

Наприклад, авансові внески за 2014 р., визначені у річній декларації за 2013 р., сплачуватимуться у період з березня 2014 р. по січень 2015 р.

Повторимося: протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Список використаних нормативно-правових актів:

ПКУ — Податковий кодекс України.

Закон № 5083 — Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби та у зв’язку з проведенням адміністративної реформи в Україні» від 05.07.2012 р. № 5083-VI.

ДПІ у Міжгірському районі

 
Новини Міжгірщини
Банер
Офіційні веб-портали

1

12

в

Календар новин
Статистика
На даний момент 2 гостей на сайті